Bruges

2015-01-19T10:58:25+00:00 19 Ocak 2015|Blog, Gezi Notları/ Travel Notes|

baslik

2014 de gezdiğim kadar ömrümde gezmedim. Bu gezilerin yarısından çoğu iş amaçlıydı ama olsun, 3 günlüğüne bile olsa şehirden uzaklaşmak ofiste oturmaktan çok daha iyidir değil mi?
Çalıştığım şirketin merkez ofisinin Brüksel’de, fabrikasının ise Bruges’e çok yakın Ostend’de olması nedeniyle sık sık Belçika’ya gidip geliyorum. Yılın son iş gezisi de noelden birkaç gün önce Bruges e oldu. Malum iş gezisi olduğu için kendi başıma gezebildiğin zamanlar kısıtlıydı o yüzden yine kısa bir öneri listesi sunacağım. Kentin tarihi mekanlarını, klasik önerileri her yerden uzun uzadıya okuyabilirsiniz, biliyorsunuz ben sadece tur kitaplarında ve gezi dergilerinde bulunmayan kişisel önerilerimi yazmayı seviyorum.
1)Oil & Vinegar
Mutfağa düşkünler için bir sos cenneti. Çeşit çeşit sirke, zeytinyağı, baharat ve sos bu dükkanda.
2) Dille & Camille
Burası bir nevi Belçika’nın essesi gibi ama ürünler çok daha farklı ve çeşitli. Cins cins kek kalıpları, mutfak malzemeleri, ufak da olsa kırtasiye köşesi, şekerlemeler. Food styling ile ilgilenenler için cennet. Bavulumu buradan aldıklarımla doldurup dönüyorum her seferinde.
3) The Chocolate Line
Belçika’da kötü çikolata almak gibi bir şansınız yok. Şaka yapmıyorum gerçekten yok. Çikolatayı ülkenin namusu gibi görev Belçika yönetimi çikolatanın lezzetini ve kalitesini arttıran kakao pest’inin %30’dan az olmaması şartını koymuş. (normalde iyi kalite bir çikolata bu oran %20 imiş) Bu nedenle Belçika yapımı çikolatalar otomatik olarak bir basamak yukarda. Peki, bu kadar iyi çikolata üreticisinin arasında hangisinden çikolata almalıyız?
Çikolata işine gönül verdiyseniz ve bu uğurda normalden biraz daha fazla ödeme yapmaya hazırsanız tek cevap The chocolate-line. 3 miçelin yıldızlı restoranların da tercihi olan chocolate line yerli halk dahil herkesin bir numarası. Ama “Ben öyle çok çok özel bir şey aramıyorum” diyorsanız diğer dükkanlarda sizi oldukça mutlu edecektir.
4)Callebert Design
Bu ortaçağ kentinin sokaklarına gezerken Callbert’in kapısından girince birden günümüze geri dönüyorsunuz. Modern tasarım ürünleri, biblolar, mutfak eşyaları, mobilyalar… Yok yok. Her ürün birbirinden güzel. Almayacak olsanız bile içerde biraz mana geçirip gözlerinizi şenlendirebilirsiniz.
5)Bottleshop
Tabi Belçika’nın ünlü olduğu tek ürün çikolata değil. Birada da bir dünya markası (şehrin altından bira hattı geçecek haberini hepimiz okumuşuzdur) her sokakta çeşit çeşit bira satan dükkanlar var. Bunların en ünlüsü 2be ama ben size onu değil Bottleshop adlı dükkanı önereceğim. Şişeler daha temiz, gösterim daha güzel ama en önemlisi dükkan sahibi gerçek bir bira uzmanı ve sizi çok güzel yönlendiriyor. Ne seversiniz, nasıl tatlardan hoşlanırsınız anlatın o size ihtiyacınız olan birayı versin.
6) Absolute Art  &   7) Art 14
Kanalın sağ tarafında sırayla dizilmiş galeriden ikisi dikkatimizi çekti. Galeri içeriği sürekli değiştiği için siz gittiğinizde aynı derece etkileyici bir şey bulur musunuz bilmiyorum ama okuduğuma göre bu iki galeri şehrin en çarpıcı iki galerisiymiş. Bana Marcin Owczarek & Jürgen Lingl-Rebetez gibi iki sanatçıyı tanıttıkları için çok müteşekkirim.
8) Alfa Papyrus (Brys / Els)

İstanbul’da böyle kağıtları nereden bulurum? Nişantaşı’nda bir yerler var sanırım ama henüz görmedim sizlerin önereceği yerleri merakla bekliyorum 🙂
Brys / Els minicik ama içinde çeşit çeşit kağıt, defter ve benzeri kırtasiye oyuncakları olan bir dükkan. Kırtasiye meraklıları bayılacaktır. Kalem & boya cinsinden pek bir şey yok ama el yapımı defterler, çeşit çeşit  kağıtlar, mühürler, kartlar ve son olarak nostaljik oyuncaklar insanı çok mutlu ediyor.

2 3

16

Tam bir kavanoz delisi olduğum doğrudur

7

Callebert Design Shop da gördüğüm tatlı biblolar 🙂

9

Böyle olur kırtasiyecinin noel ağacı

10 11

12

<3

13

Jürgen Lingl-Rebetez

14

Marcin Owczarek

15

Marcin Owczarek

4

neee diet mi? O ne?

5

Waffle yemeden geri dönünce Belçika bir daha Shengen vermiyormuş.

8

Yorum yaz