Evde Cold Brew / Home Made Cold Brew

baslik1

Bu yazın moda içeceği cold brew. Bu seneye kadar soğuk kahveyi soğuttuğum filtre kahveyle yapıyordum ancak lezzeti bir türlü istediğim (dışarıda içtiğim gibi diyelim) olmuyordu. Meğerse benim ilacım cold brew dedikleri teknikmiş. Profesyoneller soğuk damıtma işlemini kahvenin üstüne saniyede bir damla su damlatan bir sistemle yapıyorlar, tahmin edersiniz ki evde yapması biraz zor. İnternette bulduğum tariflerde ise filtre kahveyi 24 saat soğuk suda bekletip sonra tülbentle süzerek yapabileceğim söyleniyor. Teoride iyi ancak hem tadı istediğim kalitede olmadı hem de kahve granüllerini tamamen filtre etmek mümkün olmadığı için bulanık bir görüntü elde ettim. Halbuki ki cold brew transparan bir görünüme sahip olmalı. Tam bu hayalimden vazgeçmişken MOC daki arkadaşlar bana kahveyi buzla demlediklerini, böylece kahvenin önce nemlendiğini ve özünü daha iyi elde ettiklerini söylediler, onları dinledikten sonra ben de aklımda zihni sinire yakışır bir düzenek kurdum.

Evde kaliteli bir cold brew için üç ihtiyacınız var:

 • Geniş ağızlı bir cam kap / damacana (Evde Paşabahçe’den aldığım aldı musluklu cam parti kavanozu vardı, benzer büyüklüklerde şeker kavanozları da aynı işi görecektir.)
 • 2 metre tülbent
 • Kenya ya da Etiyopya çekilmiş kahve
 • Buz (Kahvenin ağırlığının 6 ila 8  katı ağırlığında olmalı (mesela: 80 grama 640 ML )

Yapılışı:

 1. Kavanozun üstüne tülbendi yerleştirin, elinizle tülbendi ortasını aşağı doğru bastırın ve kavanozun kenarından bir iple bağlayarak sabitleyin. (Tülbent çok aşağıda kalmamalı, buz eriyip aşağı indiğinde tülbende değmemeli ki kahve granülleri karışıp kahvenizi bulanıklaştırmasın)
 2. Kahveyi koyun ve biraz elinizle yayın
 3. Buzu üstüne koyun ve kavanozun kapağını kapatın.
 4. Kavanozu direk güneş almayan, oda sıcaklığında bir yere koyun ve tüm buz eriyene kadar bekleyin.

İşte Bu kadar!

IMG_3029IMG_3015 IMG_2938IMG_2942

Cold brew is the “it” drink of this summer. Until this year I used to make ice coffee by cooling my classic filter coffee but I never really succeed to get the taste that I wanted… It turns out that cold brew is what I always crewed for. Coffeshops make it with a special cold brew kit (dropping a drop of water per second) and home made recipes that I found over the web were not satisfying either, my try outs tasted bitter and the residues were thwarting coffee to appear transparent as it should be.

When I just gave up the fabulous barmaid of the MOC coffee told me the way to do it. He said that they were brewing coffee with ice, so they make it taste better and it looks cleaner.

In order to make REAL cold brew at home you only need 4 things:

 • Wide-mouthed glass water dispenser
 • 2 meter of cheesecloth
 • Cup of Kenya or Ethiopian coffee (grounded)
 • Ice  (It should weight 6 to 8 times more that the coffee – for. Ex: for 80 gr of coffee you should you 640 Ml of ice)

Recipe:

 1. Place the cheesecloth over the container, push it down lightly with your hand and fasten with a rope. Make sure that the cheesecloth is not touching to the bottom of the jar, you should spare an empty area for the cold brew… İf the cheesecloth touch your cold brew during the brewing you’ll loose the taste and the transparency.
 2. Put the grounded coffee over the cheesecloth then add the ice. If you want to you can stir the coffee and the ice once or twice with a spoon.
 3. Close the jar and let the ice melt over the coffee  (avoid direct sunlight)

That’s it!

You can enjoy your cold brew!

DSC_0023


İpucu!                                                                                                                                                                                 Kahvenin bir kısmını dondurup buz yerine kullanınca hem eridikçe tadını sulandırmıyor hem de hoş bir sunum oluyor.

Tip!
Freeze part of the cold brew and use it instead of ice. That way it won’t dilute the coffee as it melts + it looks cool!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir