Fırında Karamelli İncir / Caramelised Figs with Balsamic

/, Tarifler / Recipes, Tatlı / Dessert/Fırında Karamelli İncir / Caramelised Figs with Balsamic

Fırında Karamelli İncir / Caramelised Figs with Balsamic

2014-09-08T20:56:25+00:00 03 Eylül 2014|Blog, Tarifler / Recipes, Tatlı / Dessert|

baslikYou can find the recipe in english below on the page

Bir önceki yazıda da bahsettiğimiz gibi her ay o sezona ait bir ürünü alıp birkaç farklı tarif deneyeceğiz. Bu ayın şanslı ürünü incir oldu. Bu ay inciri bol bol tüketmenizi öneririm çünkü ay sonu itibariyle kendisine bir sonra ki ağustosta görüşmek üzere veda edeceğiz.

Aşağıdaki tarifi Gordon Ramsay’in programında gördüğümden beri yapmak için fırsat kolluyordum. Sonunda bu hafta zaman bulabildim. Heyecanlandığım kadar varmış açıkçası, fırında pişen, iyice yumuşayan incir ve balsamic ile açılmış karamelin tadı sonra üstüne konulan ricotta ile gelen ferahlık… (Kaymak ya da sütlü dondurma da olur) Kızgın kumlardan serin sulara klişesini yazmak istemezdim ama aynen öyle. Okurken bile ağzınızın sulandığına eminim J

Malzemeler:

 • 6 siyah kabuklu incir (küçük olmasınlar!)
 • Balsamic   (2 çorba kaşığı karamel için, yarım çay bardağı kadar da marinasyon için)
 • Pudra şekeri
 • 3 çorba kaşığı şeker (45 gr)
 • 30 gr tereyağ
 • Yarım bardak oda sıcaklığında su
 • 2 adet çöp şiş (incirleri birbirine tutturmak için)

Tarif:

1)      Fırınınızı 170 derecede ısıtın

2)      İncirleri 3’er 3’er çöp şişe geçirin (Şişi incirin tepesinin biraz altından geçirin, delme işlemi sırasında delinecek tarafı 3 parmağınızla tutarak incirin fazla hasar almamasına dikkat edin)

3)      Minik bir çay süzgeci ile incirlerin üstünde pudra şekerini gezdirin (burada belli bir gramaj söyleyemiyorum, incirler şekerle kaplansın yeter)

4)      İncirlerin üstünü balsamic ile hafifçe ıslatın.

5)      Derince bir tavaya şekeri koyun ve eşit olarak pişmesi için biraz sallayarak dağıtın.

6)      Yüksek ateşte pişmeye bırakın

7)      Şekerin önce kenarları erimeye başlayacaktır, kahverengileşme orta kısma yaklaşınca kabaca bir karıştırın, ısıyı düşürün ve tereyağını ekleyin.

8)      Karıştırarak pişirmeye devam edin. Tereyağ eriyince yarım bardak su ve 2 çorba kaşığı balsamic ekleyin. (Bu aşamada şekerler birden toplanır ve katılaşırsa sakın moraliniz bozulmasın, orta ateşte ısıtmaya devam edin, şeker eriyip açılacaktır.  Yaptığımız karamel normal karamelden biraz daha sıvı formda olacak,  bildiğimiz karamel gibi yoğun değil, rahatça akan bir karamel olmalı.)

9)      Pudra şekeri ve balsamic ile marine ettiğiniz incirleri tavaya koyun ve 5 dakika kadar düşük ateşte pişirin, bu süre zarfında karameli sürekli olarak üstünde gezdirin.

10)   Tavayı ocaktan alıp fırına koyun ve 15 dakika kadar pişirin.

11)   Fırından çıkardığınız incirleri bir tabağa alarak yanında ricotta / kaymak ya da sütlü dondurma ile servis edin.

 

Not1: Bir tatlı tarifinde balsamic kullanmanın kulağa garip geldiğini biliyorum ama bu tarifte şeker ve incirin ağırlığını balsamic sayesinde kırıyoruz, o yüzden önemli.

Not2: İncirler fırında karamelin içindeyken pişmeli. Tavadan alıp başka bir kapta fırınlarsanız istediğimiz tadı alamayız.

Not3: İnciri Ilık ya da soğuk servis edebilirsiniz. Soğuk servis edecekseniz masaya götürmeden önce sosu yeniden ısıtmayı unutmayın. Buzdolabında bir hafta dayanacaktır.

incir 1 incir 2 incir alter karamel 1 karamel2 incir4 a incir4 b

incir6

As I mentioned in my last post each month we’ll chose a seasonal product and we’ll share few recipes with it. This month’s lucky product is fig. I suggest you to eat it as much as you like since it’s our last month to find fresh fig until next august.

This recipe belongs to Gordon Ramsey. I was looking for an opportunity to cook it since the day I watched and finally last week-end I did. The sweet and soft fig, lovely caramel and the creamy ricotta was delicious; it was my first try but definitely won’t be my last.

Ingredients:

 • 6 fresh figs  (not too small)
 • Balsamic vinegar   (2 tablespoon fort he caramel and some for the marinating process)  
 • Icing sugar
 • 3 table spoon caster sugar (45 gr)
 • 30 gr unsalted butter
 • Half glass of water (room temperature)
 • 2 cooking sticks

Recipe:

1)      Heat your oven to 170 °C

2)      Thread the sticks through the tops of each fig (3 fig for one stick)

3)      Sprinkle the icing sugar across the figs trough a tea strainer

4)      Drizzle slightly with balsamic

5)      Put the caster sugar to a deep pan  and cook it high temperature, make sure the sugar places evenly in the pan.

6)      The sugar will slowly melt from the outside in. When the middle starts to melt mix it toughly and add the butter and reduce the heat.

7)      Once the butter melt add the water and 2 tablespoon of balsamic. (Don’t worry if the sugar suddenly rigidify, it’ll melt again in a minute. The caramel that you’re making should be more fluid than a normal caramel, don’t expect a dense one…)

8)      Place the marinated figs into the pan and cook it for 5 minutes in lower heat, drizzle it constantly with the hot caramel.

9)      Take the pan from the heat and put it into the oven and cook for 15 minutes.

10)   Serve it with ricotta cheese or milk ice cream.

Bon Appetite!

PS1: I know it sound a little strange to use balsamic in a dessert but you really should in that recipe in order to balance the sugar.

PS2: You should put the fig into the oven WITH the caramel (I mean with the pan you’re cooking already); otherwise it won’t taste as good as it should.

PS3: You can serve it warm or cold, but when you do serve cold don’t forget to reheat the sauce. It’ll keep its freshness up to one week in the refrigerator.

Yorum yaz