Flower Recipe 03: Bridal Bouquet / Gelin Buketi

bridalbouquet

Özlem & Onur bana güvenip gelin buketini benim yapmamı rica eden ilk çift, o yüzden bende yerleri ayrı :) Kendilerine bir kez de buradan mutluluklar dilyiorum!

Özlem anthurium veya benzeri bir çiçekle hazırlanmış, sade, buketin alt kısmında yeşillerin göründüğü bir buket istiyordu. Ben de kendisine aşağıdaki beyaz antoryum’u yeşil yapraklar ve yabani bitkilerle birleştirip aşağıdaki buketi hazırladım.

İpucu:

  • Buket hazırlarken asıl çiçeği üstte tutup arayı dolduracak ve bukete renk katacak farklı yeşilleri 3 cm kadar aşağıda kullanın. Böylece hem buket dolu görünür hem de asıl çiçekler yeşillerin içinde boğulmamış olur.
  • Buketi hazırlamadan gövde kısmını iyice temizleyin ki buketi kurdele ile süslerken zorluk çekmeyin.
  • Kurdele ile sarmaya başlamadan önce bobin teliyle iyice, sıkıca bağlayın, tellerin uç kısmını buketin içinde doğru yönlendirin ki ele batmasın.
  • Buketi hazırladıktan sonra çiçek saplarını saksı aranjmanlarında kullanılan çiçek süngerine batırıp soğuk bir alanda bekletirseniz (kurdelenin ıslanmamasına dikkat edin) çiçek sabah tazeliğinden bir şey kaybetmemiş olur.

bridal bouquet bridal bouquet bridal bouquet bridal bouquet bridal bouquetbridalbouquet2

Özlem & Onur is the first couple who trusted me for the bridal bouquet.

Özlem wanted to hold a simple bouquet with anthurium. So I mixed anthurium with some green leafs and wild plants.

Tips:

  • Try to put main flower 3 cm above the green leafs, it will help your bouquet look richer yet the main flowers won’t get lost between green ones.
  • Clean the body part as much as you can in order to  wrap it tight as you can. (It’ll be easier to hold it)
  • Before wrapping it with ribbon, fix the body part with coin wire.
  • If you prepare the bouquet overnight try to store it in some place cool and if you can, use some flower sponge to keep it even fresher. 

 

2 Responses to “Flower Recipe 03: Bridal Bouquet / Gelin Buketi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir