Flower recipe 05: Wild Ones

/, DIY, Floral Design / Çiçek/Flower recipe 05: Wild Ones

Flower recipe 05: Wild Ones

2014-09-23T11:55:59+00:00 23 Eylül 2014|Blog, DIY, Floral Design / Çiçek|

son2

You can find the text in english below on the page

Uzun süredir farklı bloglarda görüp beğendiğim ancak çiçekçiden alacağım çiçeklerle yapmakta zorlanacağım için denemediğim bir aranjman vardı, aklımın kenarına “bir kır gezisi sonrası yaparım” diye düştüğüm bir not… Lakin dünya tatlısı Necla annem olduğu için kıra gitmeme gerek kalmadı. Son dönemde çiçeklere olan ilgimi bildiğinden hafta sonu ormandan bir sürü çiçek toplayıp getirmiş benim için!

Bitkilerin bazılarını ilk kez gördüm, bazılarını görmüştüm ama cinslerini bilmiyorum o yüzden size diğerleri gibi bir tarif veremeyeceğim ama zaten birebire aynılarını bulup yapmanıza gerek yok, toplayacağımız farklı çiçek ve dallarla çok daha güzelini sizde yapabilirsiniz. Önemli olan aşağıdaki noktalara dikkat etmek:

1)      Aranjmana baz olacak, geniş yapılı bir çiçek ya da bitkiyi temel olarak seçin (Bu aranjmanda temel bitki ortanca) geri kalan farklı türleri aralara serpiştirin.

2)      Bitkileri yerleştirirken saksınızı sürekli olarak çevirin. Çalışma alanınız 360 derece olsun böylece tek bir yere odaklanmazsınız ve tasarımınız daha dengeli olur

3)      Uzun bitkileri yerleştirirken görsel dengeye dikkat edin. Saksının her yerinden çıkan uzunluklar gözü rahatsız edecektir. Tek tarafa ağırlık verin ya da simetrik olarak 2 uca yerleştirin.

Oasis kullanıyorsanız:

  • Normalde oasisi saksının ağzına gelecek boyutta kullanıyoruz ama böyle uzun dalları kullanırken oaisi saksının yarısına gelecek şekilde yerleştirin, böylece bitkinin doğal hareketini bozmamış.
  • Bitkileri oasise koyarken uçlarını aşağıdaki gibi verev kesin, böylece bitki daha çok besin alır ve daha uzun süre canlılığını korur.

sap

ortanca

Hydrangeas / Ortanca

bogurtlen

duduk

Abelia / Güzellik Çalısı

kus üzümü

minik uzum

Vibirnum tinus / Kartopu çiçeği

mininar

Dwarf Pomegranate / Süs narı

mininar3

palamut

Acorn / Meşe palamudu

sacli

sacli2

son3

half1

half2

son4

I was looking forward to make an arrangement like this for a long time but I needed a rural travel to collect suitable flowers first (which is really hard in my busy schedule) luckily my ultra-super sweet mother in law makes a surprise and collected tons of beautiful wild plants for me.

Some of the plants are new to me. I’m familiar to some but I couldn’t find their names so I won’t be able to write a recipe like I used to. But you don’t need it anyway! Whenever you have chance to collect wild flowers you can do better version of mine, all you have to do is to beware of the 3 rules below:

1)      Choose a big plant to form a base (in this case hydrangeas) place them first and add the others in between.

2)      Turn your pot continuously while placing the plants. Work 360 degree, that will help you stay in control of your arrangement. Do not focus one point only use the whole pot and make a balanced arrangement.

3)      Be careful with the long branches, you can lost the visual balance if you use them too much. Try to put them at one side or 2 opposite sides symmetrically to create a better looking arrangement.

If you use oasis:

  • Don’t stuff your pot with oasis, place them half way through. That way plants will stand it their natural positions.
  • Cut plants diagonally (like the example below) this way plants can get much more nutrition and keep their freshness longer.

Yorum yaz