Flower Recipe 08

q (3)

Selam;

Geçtimiz hafta sevdiğim bir arkadaşımın yeni iş yerini kutlamaya gittim. Çiçek olarak klasik bir buket yerine biraz da yılbaşından esinlenerek  çelenk hazırladım.

Yılbaşı çelengi denince insanın aklına kırmızı, yeşilli birşeyler geliyor ama açıkçası içimden daha farklı renkler kullanmak geçti, girdiğim çiçekçideki güzel erengülleri de görünce dayanamadım sonuçta turunculu beyazlı çelenk çıktı ortaya

Benimle konuşan herkese söylüyorum, aranjman gerçekten zor bir iş değil, bazı ufak ipuçlarını öğrendikten sonra aranjmanların en güzelini kendi kendinize yapabilirsiniz. Ben bildiğim kadarını sizle paylaşıyorum, gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış :)

q (1)

1)      Kuru çiçekler & canlı çiçekler için farklı çelenk altlıkları bulunmakta. Bu altlıkları euroflora adresinden temin edebilirsiniz.

2)      Normalda bu malzemeyi 15-20 dakka kadar suda tutmak gerekli (küp çeklinde olanları) ama çelenklerde kalınlık daha az olduğundan 10 dakka suda tutmanız yeterli. Sonra bir 15-20 dakka da bir yere asıp suyun süzülmesini beklemenizi öneririm

3)      Eğer yumuşak saplı çiçekler kullanacaksanız çiçekci telinden (gerbera teli) bir parça kesip çiçeğin gövdesine saplayıp çiçeği öyle kullanın. Elinizde gerbera yoksa ince bir tel ya da kürdan da kullanabilirsiniz.

output_49xXjj

4)      Uzun parçalar için gerberadan yapacağınız u şeklindeki parçalardan yardım alın.

output_Jbd8sQ

a

5)      Tavsiyem çelengi görütmeden bir gece önce yapıp gece boyunca asılı pozisyonda bırakmanız. Böylece fazla su varsa süzülecek, tam yerleşmemiş noktalar varsa sabaha kadar kendilerini belli edecektir.

Şimdilik benden bu kadar :)

q (2)

q (4)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir