Lavantalı Truffle / Lavender Truffles

/, Tarifler / Recipes, Tatlı / Dessert/Lavantalı Truffle / Lavender Truffles

Lavantalı Truffle / Lavender Truffles

2014-09-16T11:34:38+00:00 16 Eylül 2014|Blog, Tarifler / Recipes, Tatlı / Dessert|

baslik
You can find the recipe in english below on the page

Lavantayı yemeklerde kullanmak bir çok insana garip gelse de doğru oranda kullanıldığında damakta çok hoş bir aroma bırakıyor. Lavanta kullanımında nokta kullanım oranı, bu oranı biraz fazla kaçırdınız mı maalesef yemeğiniz deterjana tadı alıyor ve bunu düzeltmek için yapabileceğiniz hiçbir şey yok. O yüzden lavantalı tariflerde ölçülerde değişiklik yapmamanızı öneririm.

Bu arada tarifi araştırırken bulduğum bir bilgiyi de paylaşmak istedim. Truffle ağaçların kenarında bulunan koyu renkli ve topak topak olan trüf mantarından alıyor. Bundan yola çıkarak sizde tarifte mükemmel yuvarlaklar elde etmeye çalışmak yerine biraz daha doğal şekliyle bırakabilirsiniz truffllarınızı ☺

Kolay gelsin!

Malzemeler:
• 110 gram krema
• 150 gram bitter çikolata (%65-70 kakaolu)
• 1,5 çorba kaşığı lavanta
• 2 çorba kaşığı bal
• Dutch process kakao (Dr. Oetker Gourmet Kakao adıyla marketlerde bulabilirsiniz.)

Tarif:
1. Çikolatayı çok ufak parçalar haline gelene kadar kırın (en büyüğü bezelye tanesi kadar olsun) Çikolataların üzerine sık delikli bir süzgeç yerleştirin.
2. Ufak bir sos tenceresinde 2 kaşık bal ile lavantayı bal hafifçe kaynayana kadar pişirin
3. Başka bir sos tenceresinde (yine ufak boy) kremayı kısık ateşte sürekli karıştırarak kaynama noktasına gelene kadar pişirin
4. Kremayı lavantalı karışıma ekleyip üstüne bir bez örtün ve 10-15 dakika demlenmeye bırakın (10 dakikadan az olmasın, 15 dakikayı geçmesin)
5. Demlenen kremayı süzgeçten geçirerek parça çikolataya dökün ve iyice ezerek karıştırın, tüm çikolatanın erimiş olduğundan emin olun.
6. Çikolata karışımını 2 saat dışarıda bıraktıktan sonar 1 saatte buzdolabında muhafaza edin
7. Kakaoyu geniş bir tabağa dökün (paketin yarısı yeterli olur)
8. İyice soğumuş ve katılaşmış çikolata karışımından bir tatlı kaşığı yardımı ile parçalar alın ve elinizde top haline getirin.
9. Top halindeki çikolataları tabakta kakaoya buladıktan sonra saklamak için altında pişirme kağıdı olan kapalı bir kutuya koyun.
10. Çikolataları serin bir ortamda bir hafta kadar muhafaza edebilirsiniz (daha uzun sürede çikolata bozulmaz ama lezzeti ilk günkü gibi olmayacaktır)
Afiyet olsun!
Not1: İsterseniz servis ederken ya da paketlerken elinizde kalan lavantalar ile süsleyin.

Not2: Tarifin başarı için kullandığınız çikolatanın kalitesi çok önemli. 

 

lavender truffle lavender truffle 2 lavender truffle 3 lavender truffle 4 lavender truffle 5 lavender truffle 6 lavender truffle 7

It still sounds strange for most people to use lavender in the kitchen however it gives really a nice aroma if you use the right amount. The critical point is that: if you use more than you have to your dish tastes like detergent and you can’t do anything to undo it. So don’t overuse, don’t try to use more then the recipe says.

 

By the way I want to share a little information that I found while making the research for the recipe. Did you know that Truffle take it’s name cause it actually looks like the truffle mushroom (round & dark)?

 

Ingredients:

 • 110 gr heavy whipping cream
 • 1 1/2 Tablespoons lavender buds
 • 2 Tablespoons honey
 • 150 gram dark chocolate (65-70% cocoa)
 • Dutch process cacao 

 

Recipe:

 1. Chop the chocolate as much as you can (the largest piece should size a pea), place a fine mesh sieve on top of the chocolate.
 2. In a small saucepan cook the honey and lavender. Let the honey bubble for some seconds then take it off from the heat
 3. In anther small saucepan bring the cream to a simmer, whisking constantly.
 4. Add the cream to the honey & lavender mix. Cover the pan with a lid and let it steep for 10 t0 15 minutes (no less than 10, no more then 15)
 5. Pour the hot mixture by the fine mesh sieves and stir vigorously. Make sure all the chocolate melts!
 6. Let the ganache chill at room temperature for 2 hours then chill it for one more hour in the refrigerator.
 7. Place half of the cacao to a large plate to roll the truffles.
 8. Use a small scoop and form little balls from the ganache, roll them in the plate until it all covered up by cacao. But them in a box, covered by a baking sheet, for storage.
 9. You can store them in a cool place for a week.

Bon appetite!

Tip1: pour some lavender upon when you serve (or box) your truffles.

Tip2: the key to this recipe success it the quality of the chocolate you use so pick a nice one!

Yorum yaz