Longboard Project 01

/, DIY, Karma / Mix/Longboard Project 01

Longboard Project 01

2014-09-29T11:28:45+00:00 29 Eylül 2014|Blog, DIY, Karma / Mix|

baslik

You can find the text in english below on the page

Bu yazın modası longdboard bizim de kalbimizi çaldı. Bir arkadaşın longboardını denedikten sonra dedik “biz bunu yaparız”

Ve hakikaten yaptık! Çok da güzel oldu J  Longboard yapan arkadaşlarada denettik onların da onayından geçti o yüzden gönül rahatlığı ile sunuyoruz size.

Not: Bu projeye başlarken blog henüz güncel değildi o yüzden adım adım fotoğrafları çekmedik. Yakında ikinci boardın yapımına başlayacağız o zaman adım adım fotoğraflarını çekip daha net anlatabileceğiz. İkincisi gelene kadar burada okuduklarınızla yapıma başlayabilirsiniz.

not2: modelliği, longboard kontrol mühendisliği ve ingilizce çevirisi için Hatice’ye ayrıca teşekkürler!

Bundan sonrası Can’ın kaleminden:

Malzemeler;

Board için

 • 3 adet 4mm 110cm*35cm kontraplak
 • 1 kutu polisan tutkal
 • 1 kg epoksi (Duratek KL674/B kullandık)
 • 300 gr/m2 2m cam elyafı
 • Grafik için çizgiroman
 • Grip tape
 • Yat verniği
 • Temizleme tineri / aseton
 • Truck (tekerlek kısmını spor malzemesi satan dükkanlardan ya da amazondan alabilirsiniz)

Üretim için;

 • En az 4 adet işkence
 • 3 adet en az kontraplak uzun kenarı boyunda (10 ar cm uzun olması daha iyi olur) 2,5cm*2,5cm çıta
 • Epoksinin yapışamadığı naylon (masa üstü için)
 • Vakum naylonu (kontraplak boyutlarından 10-15 cm daha uzun)
 • Spatula
 • Fırça
 • Karıştırma kabı
 • Karıştırıcı
 • 16 -20 mm uzunluğunda çivi veya vida
 • Zımpara (muhtelif kalınlıklarda (60-140-400-1000))
 • Dekopaj

Uyarılar:

 • Kullanacağınız ekipmanlar hakkında bilginiz yoksa, yeni kullanacaksanız bir bilene danışın. Unutmayın bilmediğinizi itiraf etmek aptalca bir kaza sonucu kendinize zarar vermekten daha az utanç vericidir.
 • Epoksi kullanımı ve uygulaması hakkında detaylı bir araştırma yapın. İlgili bölümde ki uyarıları dikkatlice okuyun.
 • Kaykay bir ekstreme spordur. Düşüp sağınızı solunuzu kırmamak için koruma ekipmanını giymeyi unutmayın.
 • Epoksi ve elyaf kullanmayacaksanız laminasyonda 4 kat kontraplak kullanabilirsiniz.

 

Yapılış:

Ön hazırlık olarak boardumuzun şeklini, türünü, boyunu belirliyoruz. Bunun için internette bir sürü bilgi bulabilirsiniz. Bir türkçe bir ingilizce örnek vermek gerekirse:

http://longboardstr.blogspot.com.tr/

https://www.muirskate.com/longboard-guide/

http://www.warehouseskateboards.com/longboard-buying-guide

Ben aşağıda ki fotograftan en sevdiğim modelin dış hatlarını 95cm’e 24cm olacak şekilde çizim programı yardımı ile oluşturdum ve birebir çıktı aldım. Herhangi bir ozalitçide çok rahatlıkla yaptırabilirsiniz. (Değişik modeller için pinterestte biraz gezinmenizi tavsiye ederim)

boards

 1. Öncelikle çalışacağınız tezgahı hazırlayın. Epoksinin yapışamayacağı naylonu masaya/tezgaha yayıp sıkıca sabitleyin. Biz büyük boy bir Bauhause poşetini kesip masaya bantladık. Çok da güzel işimizi gördü.
 2. Daha sonra 2,5cm*2.5cm lik çıtalardan iki tanesini naylonun üzerinde yerleştirin.
 3. Üçüncü adım kontraplakları birbirine yapıştırmak (lamine etmek). En güzel görünen iki kontraplağı alt ve üst dış yüzey olacak şekilde planlıyoruz. Üst plakanın üzerine merkez çizgisini kurşun kalem ile çizin.  Birbirine yapışacak her iki yüzeyede bolbol tutkal sürüp üst üste yerleştirin. Tutkalın her yere geldiğinden emin olun, homojenliği çok dert etmeyin işgenceler o kısmı bizim için hallediyor.
 4. Tutkallayıp üst üste yerleştirdiğiniz kontraplakları masaya daha önceden bıraktığımız çıtaların üzerine yerleştirin. Çıtalar dış kenarlar ile aynı hizaya gelicek gibi konumlandırın.
 5. Üçüncü çıtayı merkez çizgisinin üzerine yerleştirip, çıtanın uçlarından birer işgence ile sabitleyin. Basıncı homojen yaymak için hepsini yavaş yavaş sıkıştırmak önemli, bu yüzden tek seferde sonuna kadar sıkmaya çalışmayın, sonra diş macunu gibi tüm tutkalı tek taraftan dışarı atarsınız. Merkezi sabitledikten sonra yanları sabitliyoruz. Bizde 4 adet işgence olduğu için merkezlerden sabitledik. (6 olsa çok daha iyi olurmuş bir sonra ki board alışveriş listesine 2 işgence daha ekledim. Hiç bir atölyenin asla yeterince işgencesi yoktur. Her projede bir iki tane proje bütçesine eklemekte fayda var. Tek seferde 10 tane almak için fazla pahalı meretler. Tabii almışken iyisini almaya çalışın, ucuz malzeme en olmadık zamanda sizi yarı yolda bırakır.)
 6. Tüm işgenceleri sabitledikten sonra, karşılıklı olarak, sıkabildiğiniz kadar sıkın. İşgenceler az kaldığı için lamine ettiğimiz kontraplakları çıtalara sabitledik (malzeme listesinde yazdığım 16-20mm çivi/vidayı burada kullanıyoruz). Tutka kuruyana kadar bu şekilde bırakın (kuruma ve kullanma şekli için lütfen kutunun üzerinde belirtilen talimatları okuyun).
 7. Tutkal kuruduktan sonra işgenceleri ve vida/çivileri ayırın (vida/çivileri çöpe atmayın illa bir yerlerde işinize yarar) ve board çizimini tahtanın üzerine  yerleştirip dekopaj/testere ile kesin ve kenarları zımpara ile düzeltin. Hazır eliniz zımparaya bulaşmışken boardun alt kısmını da biraz zımparalayın. (kesim ve zımpara işleri için balkon biçilmiş kaftan, evin içinde o tozdan büyük fırça çıkar)
 8. Boardu tozdan arındırın, hafif nemli bir bez işinizi görecektir. Boardu alt kısmı yukarı bakıcak gibi masaya geri yerleştirin. Bu sefer altına masadan yüksekte durmasını sağlayacak şekilde çıtaları merkezer doğru yerleştirin.
1

İşkenceden sonra / dekupajdan önce

3

epoksiye hazır…

2

Uyarı:

Epoksi kısmına geçmeden önce kullanma talimatlarını iyice okuyun. Epoksi ve elyafı board’u olası darbelere karşı korumak için uyguluyoruz. Ben bu işi kaptım board eskidikçe yenisini yaparım diyorsanız veya kendinize güvenmiyorsanız veya aklınızda bir soru işareti oluşursa bu adımı atlayarak nasıl devam edeceğiniz ileri ki bölümde anlatılmıştır. Endüstriyel bir yapıştırıcı ile çalışacağınızın farkında olun. Bu aşamada ve sonrasında epoksi ile uğraşırken, lateks eldiven (eczanelerden bulabilirsiniz), maske (boya maskesi olmalı, toz maskesi yeterli olmayacaktır, epoksi aldığınız yere sorun, biz 3M ‘in karbon filtreli modellerini kullandık. Çok rahat ettik tavsiye ederim), gözlük kullanmayı ihmal etmeyin. Epoksi alırken birde sabun isteyin (satıcı gerek yok tiner veya aseton ile çıkar derse teşekkür edip dükkanı terk edin). Cildinize temas ettiğinde tiner veya benzeri bir inceltici ile kesinlikle temizlemeye kalkmayın, teknik olarak epoksiyi inceltip derinize daha iyi nüfuz etmesini sağlıyorsunuz. Özel sabun bulamazsanız arap sabunu içine bol talaş katarak benzer bir ürün elde edebilirsiniz. Hiç birini yapadıysanız bol sabun ile yıkayın.

 1. Uyarı kısmını dikkatlice okuduğunuzu varsayıyorum. Önce Cam elyafını boardun boyutlarında daha uzun olacak şekilde kesin (biz 100 cm e 35 cm olarak kestik).
 2. Toplam 200 gr olacak şekilde epoksi hazırlayın. 1/3’ünü boardun üzerine döküp yayın. Hazırladığımız elyafı board’un üzerine dikkatlice serin ve kalan eposiyi üzerine dökerek hava boşluğu ve kuru yer kalmayacak şekilde fırça yardımı ile yayın. Bu işlemi yaparken elyafın dokumasını çok bozmamaya çalışıyoruz.
 3. Vakum naylonunu epoksi ile ıslattığımız elyafın üzerine serin ve hava kabarcığı kalmayıncaya kadar spatula yardımı ile yayın. Epoksi donana kadar ( bizde yaklaşık 24 saat sürdü) boardu rahat bırakıyoruz.
 4. Vakum naylonunu kaldırdıktan sonra (60-140 gibi kalın) zımpara ile elyafın fazlasını boarddan ayırın. Hazır yine zımpara ile uğraşıyorken 400 lük gibi daha ince bir zımpara ile boardun altını da biraz zımparalayın. Kalın elyaf kullandığımız için kumaşın dokusunun grafiklere geçmesini istemeyiz (evet doğru okudunuz sonunda güzel kısımlara gelmeye başladık). Zımpara bittikten sonra temizleme tineri ile zımpara tozunu siliyoruz. Burdan sonra toz en büyük düşmanımız.
 5. Masaya geri döndük. Boardu alt yukarı gelicek şekilde çıtaların üzerine yerleştirin ve çizgi romandan beğendiğiniz kısımları keserek boardun üstünde kolaj taslağını yapmaya başlayın. Burdan sonrası sizin yaratıcılığınıza kalıyor.
 6. Beğendiğiniz deseni, görseli oluşturduktan sonra maske ve eldivenleri takın ve 150 gr epoksi hazırlayın. Elyaf gibi önce boardun üzerine güzelde yayın daha sonra kolaj taslağını uygulayın ve üzerine kalan epoksiyi yayın. Vakum naylonunu, hava kabarcığı kalmayacak şekilde spatula yardımı ile serin. (Vakum naylonu yoksa sorun değil ama o zaman havakabarcığı ve toz dan kaynaklı pütürcükler olması olası)
 7. Epoksi kuruduktan sonra vakum naylonun kaldırın, epoksi cam gibi olmuşsa bir sonraki adımı atlayabilirsiniz.
 8. Epoksi homojen yayılmamış ve kuru yerler kamışsa veya hava kabarcığı toz gibi hoşunuma gitmeyen bir doku varsa, deseni zedelemeden güzelce zımparalayıp, epoksi ve naylon kısmını tekrar ediyoruz. Çok detaya girmek isterseniz su zımparası ile bu işlemi birkaçkez tekrarlayabilirsiniz.
 9. Truck ve tekerlekleri monte etmeden önce son yapmamız gereken üst yüzeyine griptape i yapıştırmak. Kaykay malzemesi satan dükkanlardan hazır alabileceğiniz altı yapışkanlı bir çeşit zımpara olan griptape’i yine hava kabarcığı kalmayacak şekilde board’un üst yüzeyine yapıştırın. Gerekiyorsa önesinde biraz zımparadan zarar gelmez. Griptape in fazlasını ve kenarları 60’lık zımpara ile düzeltin.
 10. Truckları boardun üzerine yerleştirin ve civataların geçiceği delikleri işaretleyip bir matkap ile olabildiğince yere dik olacak şekilde boardu delin. Truckları monte ettikten sonra keyifli sürüşler sizi bekliyor. İyi eğlenceler.

Epoksisiz versyon:

 1. Transfer tutkalı ile desenleri board’un üzerine aktarabilir, doğal ahşap görünüşünü bırakabilir veya akrilik/sprey bora ile istediğiniz desene verebilirsiniz.
 2. Yat verniği ile board’un alt ve yan kısımlarını su ve dış etmenlerden izole edebilirsiniz.
 3. Truck ve tekerlekleri monte etmeden önce son yapmamız gereken üst yüzeyine griptape i yapıştırmak. Kaykay malzemesi satan dükkanlardan hazır alabileceğiniz altı yapışkanlı bir çeşit zımpara olan griptape’i yine hava kabarcığı kalmayacak şekilde board’un üst yüzeyine yapıştırın. Gerekiyorsa önesinde biraz zımparadan zarar gelmez. Griptape in fazlasını ve kenarları 60’lık zımpara ile düzeltin.
 4. Truckları boardun üzerine yerleştirin ve civataların geçiceği delikleri işaretleyip bir matkap ile olabildiğince yere dik olacak şekilde boardu delin. Truckları monte ettikten sonra keyifli sürüşler sizi bekliyor. İyi eğlenceler.

4 5 6 7 8 9 10 11 12

15

denge oyunları

16

Viko da kullanmak istiyormuş

14

 

 

LONGBOARD

 

Required materials;

For the deck:

 • 3 pieces of 4mm thick, 110cm x 35cm ply boards
 • 1 box of polisan glue (ya da 1 box of Polisan branded glue ya da 1 box of glue J)
 • 1 kg epoxy (we used Duratek KL674/B)
 • 300 gr/m2 2m fiberglass
 • Comic books for the graphic
 • Grip tape
 • Yacht varnish
 • Cleansing thinner / acetone
 • Trucks can be found online

For the production;

 • At least 4 pcs. of bench clamps
 • 3 pcs. of 2,5cm*2,5cm laths (their length should be at least the same as ply boards’ long sides; even 10 cm longer)
 • Nylon that epoxy cannot stick to. (to cover your table with)
 • Vacuum nylon (10-15 cm longer than ply boards)
 • Spatula
 • Brush
 • Mixing bowl
 • Mixer
 • 16 -20 mm nails or screws
 • Sandpaper (in various thicknesses (60-140-400-1000))
 • Jigsaw or fret saw

Warnings:

 • If you don’t know how to use the equipments and it is the first time for you, please consult someone who knows. Remember that admitting that you don’t know is less embarrassing than having a stupid accident.
 • Make a detailed research about the use and application of epoxy. Pay attention to the warnings in related section.
 • Longboarding is an extreme sport. Please put on protective armours (so that you won’t break your arms or legs).
 • If you don’t use epoxy or fiberglass, you can use four-layer ply boards for lamination.

 

 

Production:

Preliminary to production, we decide the type and the length of our board. You can find lots of information online. Here is a few examples in Turkish and English:

http://longboardstr.blogspot.com.tr/

https://www.muirskate.com/longboard-guide/

http://www.warehouseskateboards.com/longboard-buying-guide

I created the outline of the type I chose from the picture below on a drawing programme and printed it in 95 cm x 24 cm size. You can do this easily with any ozalit print. (You can also see various models on Pinterest)

 1. Firstly, prepare your work table. Cover your table/bench with the nylon epoxy cannot stick to and fasten it tightly. We cut a big Bauhause nylon bag and taped it on the table. It worked well enough.
 2. Place two of 2,5cm*2.5cm laths on the nylon.
 3. Third step is to stick ply boards to each other (to laminate). We plan to use two of the most good-looking ply boards as the upper and bottom layer. Draw the center line on the upper layer with a pencil. Apply a plenty of glue on both sides that stick to each other and place them on top of each other. Be sure that glue is spreaded everywhere but do not worry about the homogeneity, bench clamps will finish it off for us.
 4. Place the ply boards that you glued on top of each other on the laths that you put on the table earlier. Make sure that the laths are in alignment with the outer edges.

 

 1. Place the third lath on the center line and fasten its ends with bench clamps. To spread the pressure homogeneously, it is important to press little by little; do not try to press all the way at once because that may cause the glue to leak from the other end like a toothpaste. Fasten the sides after you fasten the center. We fastened on the center because we had 4 bench clamps. (We found out that 6 bench clamps would be better. That’s why I added 2 bench clamps to the shopping list for the next longboard. No atelier has enough bench clamps. It will be a good idea to add a couple of bench clamps to all project budgets. Because they are a bit expensive to buy at once. Of course try to buy the best ones because cheap materials will let you down unexpectedly when you most need them.)
 2. After you fasten all bench clamps, press the ones opposite to each other as much as you can. As we did not have enough clamps, we fastened laminated ply board to the laths (that is where we use 16-20 mm nails/screws that I wrote on the material list.) Leave it this way until the glue is dry. (please read the instructions on the box for drying and use).
 3. After the glue is dry, separate bench clamps and nails/screws (don’t throw away nails/screws they will surely serve you well another time) and place the deck drawing on the ply boards, then cut it with jigsaw or fret saw. Rub the edges with sandpaper. As you already started rubbing, rub the bottom of the deck a little. (Balcony is the best place for cutting and rubbing, you don’t want to have that dust in the house)
 4. Clean the dust on the deck, a damp cloth will do good. Place the deck -bottom facing upwards- on the table. This time place the laths close to the center so that the deck is positioned higher than the table.

 

Warning:

Before you start the epoxy, read the instruction manual carefully. We apply epoxy and fiberglass to protect the board against crush. If you say now that you learned you can make another board or if you don’t trust yourself about this step or if you aren’t sure about how to do it; you can skip this step and read how you can proceed below. Keep in mind that you will be working with an industrial glue. In this step and later steps that you work with epoxy; dp not disregard using latex glove (you can find in pharmacies), mask (it should be a paint mask, a dust mask will not be enough. I can recommend 3M’s carbon filter masks that we used. They were pretty good) and googles. Ask for a soap while you buy the epoxy. (If the seller tells you that soap is not needed and it can be cleaned with thinner or acetone, you can thank them and leave the shop). If it contacts your skin, do not try to clean it with a thinner! It will make the epoxy thinner and penetrate more to your skin. If you can’t find the special soap, you can make a similar substance by adding a plenty of sawdust to soft soap. If you can’t do any of that, wash it with a plenty of soap.

 

 1. I assume that you carefully read the warning part. Firstly cut the fiberglass longer than the size of the deck. (we cut it at 100 cm x 35 cm size).
 2. Prepare 200 gr epoxy in total. Spill 1/3 of it on the deck and spread. Lay the fiberglass that you previously prepared on the deck carefully and spill the remaining epoxy and spread it with a brush avoiding air holes and any dry space. Try not to damage the texture of the fiberglass.
 3. Spread the vacuum nylon on the fiberglass you wetted with the epoxy and spread it with a spatula so that there is no air hole left. We leave the deck until epoxy hardens (it took 24 hours in our case).
 4. After you remove the vacuum nylon, separate the excess fiberglass from the deck with (60-140 thick) sandpaper. As you already started to work with sandpaper, rub the bottom of the deck with a thin sandpaper, 400 for exp. We don’t want the texture of the fiberglass to affect the graphics. (Yes, that’s right; here comes the fun part.) We clean sandpaper dust with cleansing thinner after we are done with rubbing. Dust is our biggest enemy from now on.
 5. We are back on the table. Place the deck on the laths its bottom facing upwards and start the draft of your collage with your favourite parts of the comic book. This part is all about your creativity.
 6. After you creat your design, put on your mask and gloves and prepare 150 gr epoxy. First apply the epoxy on the deck –as you did with the fiberglass- then apply your collage draft and spread the remaining epoxy on it. Spread the vacuum nylon avoiding air holes with the help of your spatula.
 7. After the epoxy hardens remove the vacuum nylon. You can skip the next step if the epoxy seems as glass.
 8. If the epoxy is not spread homogeneously, there are dry spaces left or there is a flaw like air hole or dust; rub the deck with sandpaper without damaging the design and repeat epoxy and nylon process. If you want to work details, you can repeat this process for a couple of times using wet sandpaper.
 9. Before you assemble trucks and wheels, last thing you do is apply the grip tape on the upper layer. Apply the grip tape, which is a kind of sandpaper with a sticky bottom you can buy from skater shops, avoiding air holes on the upper surface of the deck. You can rub the surface if you see any need. Straighten the excess grip tape and the edges with a 60-sized sandpaper.
 10. Place the trucks on the deck, mark the holes for screws and drill the deck holding it vertical. After you assemble the trucks, enjoy your ride. Have fun.

Version without epoxy:

 1. You can apply your design on the deck with transfer glue or you can leave the natural wooden look or you can make whatever design you want with acrylic/spray paint.
 2. You can isolate bottom and sides of the deck from water and other external factors with the yacht varnish.
 3. Before you assemble trucks and wheels, last thing you do is apply the grip tape on the upper layer. Apply the grip tape, which is a kind of sandpaper with a sticky bottom you can buy from skater shops, avoiding air holes on the upper surface of the deck. You can rub the surface if you see any need. Straighten the excess grip tape and the edges with a 60-sized sandpaper.
 4. Place the trucks on the deck, mark the holes for screws and drill the deck holding it vertical. After you assemble the trucks, enjoy your ride. Have fun.

Yorum yaz