Pixel Art Gift Wrap / Pixel Pixel Hediye

baslik

Birçok insan için hediyenin maddi değerinden çok hediyeyi verenin bu işe ne kadar özenip özenmediğidir önemli olan. Yani tabii elmas gerdanlık ya da Maldivler tatili falan konu dışı 😉

Diyelim gittiniz, güzel bir hediye seçtiniz. Bu size 10 puan kazandırıyorsa bu hediyenin paketini özelleştirmek +10 puan daha ekler. Pinterest bu konuda bir cennet, o cennette olmayan bir fikri de ben paylaşayım istedim.

Geçen yıllarda aniden moda olup sonra sönüp giden bir akım vardı. Plastik boncuklar birleştirilip piksel piksel görüntüsü olan çok hoş kolyeler, broşlar yapılıyordu. Bu akım ilk başladığında kutu kutu alıp “yaparım, satarım, boncuk imparatoriçesi olurum” diye gaza gelip yaklaşık 3 gün içinde bu gazı kaybetmiştim. Yıllar sonra farklı hediye paketi fikirleri ararken aklıma gelince yıllardır durdukları çekmeceden çıkartıp kullandım.

Malzeme:

  • Düz renkli kap kağıdı
  • Plastik boncuklar(perler / hama beads satan sitelerden sipariş edebilir ya da en kolayı IKEA’nın çocuk bölümünden alabilirsiniz :) )
  • Genelde boncuklar ile birlikte satılan, boncukları dizmeye yarayan tabla
  • Pişirme kağıdı
  • çift taraflı bant ya da uhu
  • Ütü

Yapım:
Bu kısım tamamen sizin yaratıcılığınıza kalmış. Google’da arattığınızda bin bir şekil var. İnsan yapmak için ise aslında kanaviçe işlerken kullanılması için yapılmış bir dokümandan faydalandım, bu linkten indirebilirsiniz: cross-stitch-msl1111 (1). Beğendiğim insan formunu alıp Excel’de istediğim renkte yeniden çizdim.

Gerisi çok kolay zaten. Özel tahtasının üstüne düzgünce yerleştiriyorsunuz, üstünü pişirme kağıdı ile kapatıp ütülüyorsunuz. Ütülerken boncukların yerinden çıkmamasına dikkat edin, boncuklar eriyip iyice birleşene kadar bastırarak ütülemeye devam edin.

Hediyenizi kaplayın ve yaptığınız figürleri çift taraflı bant ya da uhu ile yapıştırın.

İpucu 1: Excel’de çizilen ile gerçekte yaptığınız bire bir aynı olmayabilir, o an kendi özelliklerinize göre ufak ayarlamalar yapabilirsiniz

İpucu 2: Renkler sınırlı olduğu için bire bir aynı kişiyi yapamıyoruz (mesela ben sarışın değilim ama kumral boncuk olmadığı için çaresiz sarı kullandım) ama bazı size özel noktaları vurgulayarak kişiselleştirme yapabilirsiniz. Mesela Can son dönemlerde mavi gazelle – mavi polo yaka dışında bir şey giymediğinden görenler şeklin Can olduğunu hemen anlayacaktır.

6

Can için sakallı ve sakalsız 2 alternatif çalıştım. Bkz: Reklamcılık günlerinden kalan meslek hastalığı alternatifli çalışmak

1

ilk okulda kolej sınavları yüzünden yaptırılmayan el işi dersinin acısını çıkartırken

2

Tüm boncuklar böyle erimiş ve birbirine yapışmış görünene kadar ütüye devam edin.

3

Ütüleme kısmında dikkatli olmazsanız boncuklar dağılabilir! Bakınız kulaksız & patisiz kalan vikomuz

5

Sağımızdaki Viko, oran olarak biraz küçük oldu ama idare edin :)

4

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir