Prague

2014-12-03T13:39:36+00:00 03 Aralık 2014|Blog, Gezi Notları/ Travel Notes|

baslik

You can find the text in english below on the page

Ay ortasında iş için günü birlik Pilsen seyahati çıktı, dönüşüm Perşembe sabahı olunca bir gün de ben izin kullanıp hafta sonu ile birleştirdim ve böylece doğum günüm için kendime kısa bir Prag gezisi hediye etmiş oldum.

Prag’a lisedeyken gitmiştim, hoş bir ortaçağ kenti imajı kalmış aklımda bir de porselen bebekler o yüzden “2  gece yeter de artar” diye düşünerek ve çok bir beklentim olmayarak çıktım yola ancak fena halde yanılmışım. Öncelikle yerel tasarımcıların bu kadar çok ve başarılı olması beni şaşırttı, Çek tasarımı almış başını yürümüş. Şehrin tarihi güzelliğinin yanı sıra doğal güzelliği de büyüledi, sonbaharda yeşilden kırmızıya dönen ve hızla dökülen yapraklar yüzünden gezinin bir kısmını ağaçlara bakarak geçirdim.

Dediğim gibi hak ettiğinden daha az zaman verdim Prag’a o yüzden şimdilik birkaç mekan paylaşacağım ama ilk fırsatta Can’ı da alıp 2. Ve daha uzun bir tur yapma niyetindeyim. Tarihi binaları ve “John Lennon Wall” gibi klasik noktaları her yerden öğrenebileceğinizi varsayıp diğer adreslere odaklanıyorum:

Sansho

İngiliz Şef Paul Day Londra’nın ünlü restoranı Nobu’nun sous şefi ayrıca yıllarca Çin mahallesinde çalışmış bir kasap. Güzel bir iş teklifi sonrası Prag’a geliyor, teklif edilen iş suya düşüyor ama Paul Prag da kalıp buranın starı oluyor.

Sansho da menü yok daha doğrusu menü var ama sizin seçmek gibi bir şansınız yok, o dönem şefler neyi uygun görüyorsa onu servis ediyorlar. Asian fusion olarak tanımladığı mutfak sizi korkutmasın, aşırı deneysel değil hele Uzak Doğu mutfağından hoşlanıyorsanız çok memnun kalacaksınız.

Not: Akşamları çok dolu olduğu için rezervasyonsuz gitmeyin + Pazar ve pazartesileri kapalı

Not2: tatlı olarak “Sticky Toffee Pudding” seçin, beni her tatlıdan bir parça denedim ama inanın boşuna denemişim. STP rules!

Not3: Paul Day çok tatlı bir insan, hem erken gittiğim için hem de yalnız olduğum için yemek aralarında gelip muhabbet etti. Sizde erken giderseniz şefi yakalayıp yemeklerin sırları konusunda sıkıştırabilirsiniz 😉

www.sansho.cz

Čestr

Sadece 2 gecem olduğu için bir akşam daha deneysel bir akşam da geleneksel bir şeyler denemek istedim. Cestr geleneksel Çek yemeklerinin biraz modernleştirilmiş halini sunuyor. Oldukça büyük bir restoran olsa da kalabalık bir grupsanız yer bulmak zor olabilir. Ben tek başıma olduğum için boşalan bir masaya geçtim (Gerçi boşalan masa 10 kişilikti ve ben bütün akşam tıklım tıkış dolu bir yerde,10 kişilik masada tek başıma oturdum cezalı gibi ama olsun).  Steak tartar çok başarılı ama mümkünse paylaşmak için bir tane alın, yarım kilo köfte yemişçesine doydum ben tek başıma yediğim için. Ardından gelen yemek de güzeldi ama gecenin yıldızı malt kurabiyeli & esmer biralı dondurma. Biralı tatlı mı olur demeyin (hakkaten demeyin artık 2014 farklı tatlar yan yana gelince öyk möyk yapmayın artık 🙂  ) çok güzel olmuş. Hatta aklınızın karışmaması için menüdeki adını da yazıyorum başka tatlılarla vakit kaybetmezsiniz böylece 😉  “Ice cream from Master dark beer with plum, malt cookie crumbs, caramel froth”

cestr.ambi.cz/en/

Cafe Lounge

Cafe Lounge’u Prag da yaşayan Küratör & Şef bir çiftin  “must go” listesinden buldum. Mala Strada’a yakın, birazdan anlatacağım Cafe Savoy’un bir sokak üstü. Kahvaltısı ile ünlü mekan turist radarının dışında olduğu için çok kalabalık değil uzun ve keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz.

www.cafe-lounge.cz/

Savoy

Prag’ın efsane pastahanesi. Turist tuzağımı yoksa yerli halkın da severek gittiği bir yer mi açıkçası bilmiyorum ama kahvaltısı çok lezzetli. Yalnız acaip bir kalabalık var, özellikle sabahları sıra beklemeden girmek imkansız gibi bir şey.

cafesavoy.ambi.cz

Papelote

Kırtasiye delisiyim demiştim değil mi?  Prag’a ayak basar basmaz koşa koşa gittiğim ilk dükkan papelotte idi. Benim hayal dükkanımı açmışlar desem yalan olmaz, güzel desenli kağıtlar, el yapımı defterler, washi teypler… Kim ne derse desin bence Prag’ın ziyaret edilmesi gereken dükkanlarından biri.

www.papelote.cz

Debut galery

Prag’ın ünlü astronomik saatine yakın normalde hediyelik eşya satması beklenen bir yerde baya baya tasarım objeleri satan bir dükkan. El yapımı takılardan, tasarımcı kıyafetlerine, değişik porselenlerden şapkalara özenle seçilmiş ürünler mevcut. Farklı bir şeyler arıyorsanız burası sizi tatmin edecektir.

www.debutgallery.cz

Qubus Design Studio

Yazının başında da bahsettiğim gibi Çek tasarımı almış yürümüş, yerel tasarımı destekleyen bir yapı var şehirde. Qubus anladığım kadarı ile bu yapının temel taşlarından biri. Klasik malzemeleri muzipçe yorumlayarak gönlümde taht kurdular. Ev & mutfak için alınabilecek parçalar olması nedeniyle fiyatlar deri kalan yerlerin biraz üstünde ama alınmayacak kadar pahalı değil. Alışveriş için olmasa da göz zevki için bakmaya değer.

www.qubus.cz/en/

LAVMI

Pinterestin dükkan olmuş hali! Duvar kağıdından masa örtüsüne çok tatlı desenli ürünler sunuyorlar.

www.lavmi.cz

Hračkotéka

Oyuncakçıya girmek için çocuk olmaya gerek yok. Hrackoteka içinde en çok zaman harcadığım 3 dükkandan biriydi. Bir çocuğum olsaydı kasım ayı maaşımı bu dükkana yatırıp çıkardım eminim. Neyse ki arkadaşlarım çocukları olmaya başladı da elim boş çıkmadım.

Zahrada na niti

Son dönemde Türkiyede de sıkça rastladığımız terrarium modası Pragda da var. Bu şık terrariumları uçakla taşımak zor olacağı için almadım ama dükkana girip hem sahibi bile biraz sohbet ettim hem de ilham vermesi için biraz fotoğraf çektim.

www.zahradananiti.cz

24

Beni en çok etkileyen heykellerden biri / One of the sculpture that I admire the most – Memorial to the Victims of Communism

31

Sürekli değişen, her gün üstüne bir şey eklenen duvar / A wall that changes every day.. ppl just keep adding more and more … “John Lennon Wall”

30

Kampa Museum – Technology, Cars, Motorcycles Exhebition

15

Street art

14

Street art near Kampa Museum

7

coexist

19

bende böyle evlerde yaşamak istiyorum!

29

famous Savoy

28

Evet hepsini tek başıma yedim! / yeah I ate it all alone!

11

Cafe lounge

13

Cafe Lounge

25

Čestr

27

Čestr’nin amblemine bayıldım 🙂 / I Like the logo a lot

26

İşte efsane tatlı / That’s the legendery dessert

8

Sansho’nun imza kokteyli Salatalık & Gin / Sansho’s signature cocktail Cucumber & Gin

10

Somon sashimi / Salmon sashimi

9

caramel love!

2

Papelote

1

İşte burada bıraktım cüzdanı gittim

22

Debut Gallery

21

Debut Gallery

20

Debut Gallery

23

Debut Gallery

16

Qubus Design – inanılmaz tatlı değil mi? / Isn’t it incredibly cute?

31

Qubus

18

LAVMI

17

LAVMI aka Pinterest house

6

Keşke yanımda getire bilseydim / I wish I could bring it home with me

5

Zahrada na niti

4

Hračkotéka – O yelkenli benim olmalı / The sailing ship must be mine!

3

hafıza oyunu kartlar / Memory game cards

I had  a business trip to Pilsen mid-November since it was near to my birthday I took a day off and offer myself 2 day Prague trip as a birthday present 🙂

I visited Prague when I was in high Scholl; I remember a nice, moody, middle age city and porcelain dolls… So I though 2 days will be enough (considering I was travelling alone) but it turned out that I was totally wrong! First of all I was amazed how many and talented local designer there are… And the natural beauty of the city (especially while all green turns to red) is mesmerizing.

As I mentioned I didn’t gave Prague the time she deserves so I’ll only share few places to see but I’m determined to visit it again with Can asap.

I’m skipping all those places that already have 156465156 reviews and give hints for good food & great design.

Sansho

Chef Paul Day, sous chef of famous London restaurant Nobu and longtime butcher in Chinese town came to Prague for a business offer, the offer went down but he decides to stay in Prague.

There is no menu in Sansho, they’ll bring you whatever fresh in the season. Paul Day calls his kitchen style Asian Fusion.

PS: It’s a very popular place so don’t skip to have a reservation or try to go very early in the evening.

PS1: For the dessert choose chef’s signature “Sticky Toffee Pudding”  I choose a tasting plate for dessert but believe me no need lose time with other desserts while there is “Sticky Toffee Pudding”!!

PS3: Paul Day is very lovely and outgoing so if you go there early you may have a quick conversation. It’s always good to hear the chef talking about his foods J

www.sansho.cz

Čestr

I got only 2 nights to discover Prague kitchen scene so I choose one conventional and one unconventional. Cestr offers a selection of Czech traditional food with a modern touch. It’s a popular place and can be crowded so make a reservation if you can… Steak Tartar is very successful and the main food is good too but the star of the night was the dessert: Ice cream from Master dark beer with plum, malt cookie crumbs, caramel froth” I know beer in ice cream sound strange but come on! İt’s 2014!  Be open to new ideas you won’t regret it 😉

cestr.ambi.cz/en/

Cafe Lounge

I found out Cafe Lounge after reading a curator & chef couple “must go” list. It’s near to Mala Strada but still not invaded by tourists so you can have a long and tasty breakfast in a chic art-deco ambiance.

www.cafe-lounge.cz/

Savoy

Legendary patisserie of Prague. I’m not sure if it’s a tourist trap or it’s visited by locals too but I can assure the breakfasts is one for the kings (queens in my case 🙂 ) It’s very crowded so be prepared to wait in line for a while.

cafesavoy.ambi.cz

Papelote

Didn’t I say I’m a stationary addict? Papelote is the first shop that I went in Prague… I can say they opened my dream shop; books, papers and washi tapes with great patters are everywhere. If you got even a little interest in stationary you must check this place.

www.papelote.cz

Debut galery

Near to Prague’s famous astronomical watch, a shop expected to sell souvenirs turns out to be a very special designer shop. Almost all products are designed by local Czech designers. You can find original pieces from jewelry to porcelain, shoes to dresses. Perfect place for those who want something original.

www.debutgallery.cz

Qubus Design Studio

As I mentioned Czech design is more advanced than I expected to be. Qubus is one of the milestones of local designer idea I suppose. They produce modern and strangely sophisticated pieces with conventional materials…. You can mostly find home accessories but even if you don’t buy it’s an eye candy for everyone.

www.qubus.cz/en/

LAVMI

What would Pinterest look like if it was a shop? It would look like LAVMI for sure… Here you can find from kitchen accessories to wallpapers with very modern and elegant patterns.

www.lavmi.cz

Hračkotéka

No need to be a kid to love toy stores! Hrackoteka is one of the places that I spent most of my time. If I had a child I’m sure I would spend all my salary there. All those toys and books are so original that some of them you can actually use for decoration.

Zahrada na niti

Terrariums are very popular nowadays; Prague has its share from this too. Zahrada’s shop is very elegant, unfortunately I couldn’t bring one of her design with me because of airways policy but I found opportunity to chat a little. You can just visit to get inspired by her beautiful terrariums.

www.zahradananiti.cz

Yorum yaz