Project Tic Tac

baslik

Bu hafta son sürat aksiliklerle başladı. Trafikte neredeyse kaza yapmama sebep olan, bir de üstüne kabadayılık yapan taksi şoförü mü? Günlerdir beni uğraştıran müşteri hizmetleri mi? Sattıkları hatalı malı değiştirmeyi kabul etmeyen şirketler mi? Neyse dakikalar geçip akşam eve dönme vakti yaklaştıkça aksilikler azalsın, herkes sakinleşsin, sıkıntılar yarına kalmasın.

Kullanılacak aletler:

  • Dekupaj makinesi

Malzemeler:

  • Saat mekanizması (hepsiburada vs gibi sitelerden alabilirsiniz)
  • 1 Adet balsa (70 x 100 cm)
  • Ahşap tutkalı
  • Cetvel
  • 2 renk boya
  • Boya fırçası
  • Kum zımpara (800’lük ya da 1000’lik)

 

1)    Öncelikle saatin yelkovanını yarıçap olarak alıp bir daire çizin. Çizeceğiniz şeklin merkezi bu daireden büyük olmak zorunda ki yelkovan şeklin içinde kalsın.

2)    Daireyi merkeze oturtarak biri büyük biri küçük 2 dağ silueti kesin. (Aşağıdaki bizim yaptığımız saatin ölçüleri mevcut.)

3)    Çizdiğiniz şekilleri dekupaj makinesi ile kesin.

4)    Kestiğiniz kenarları iyice zımparalayın. Daha güzel bir görüntü için köşeli bırakmamaya çalışın, yumuşak bir bitiş daha güzel görünecektir.

5)    Boyaya hazırlamak için plakaların üst kısımlarını da hafifçe zımparalayın, çıkan tozu hafif nemli bir toz beziyle alın. Yüzey ne kadar pürüzsüz olursa boya o kadar güzel görünür.

6)    Boyalarınızı hazırlayın. Yüzeyin fırça izsiz ve pürüzsüz olması için 2 kat boya atacağız. Ben elimdeki siyah & beyazı farklı oranlarda karıştırarak 2 ayrı gri tonunu kullandım. Siz ister aynı rengin farklı tonlarını, ister iki tamamen farklı renk kullanın.

7)    1. katı tamamladıktan sonra kurumaya bırakın.

8)    Kuruyan boyanın üzerinden kum zımparayla geçip pürüzsüz bir yüzey oluşturun ve ikinci katı geçin ve kurumaya bırakın.

9)    İki kat plaka biraz kalın olacağı ve saatin ucu yeterince dışarı çıkamayacağı için alt plakada mekanizmanın geçebileceği bir alan açmak gerekecektir (siz elinizdeki mekanizma ve plakaların kalınlığını ölçün, gerek görmüyorsanız bu maddeyi direk atlayabilirsiniz.)

10) Öndeki plakanın yüzeyine ahşap tutkalı sürüp iyice yayın ve vakit kaybetmeden yapıştırın. Yaklaşık 24 saat kurumaya bırakın.

11)Saatin deliğimi doğru açabilmek için  saat mekanizmasının uç kısmını renkli bir kalemle boyayıp deleceğiniz alana dokundurun. Çıkacak izin üzerinden delik açarsanız saatiniz tam istediğiniz yerde olur.

12)Deliği açtıktan sonra mekanizmayı ve uçlarını yerleştirin.

Saatiniz hazır :)

Not: Saati asarak kullanacaksanız ve astığınızda düz durmuyorsa (denge merkezini doğru hesaplamak kolay değil…) bir parça tack-it kullanarak dengede tutabilirsiniz.

1

olculu

3

köşeleri yumuşatırsanız saatiniz daha güzel gözükür

4

Boya karıştırmak için dekupajdan artan parçaları kullanabilirsiniz.

5

ilk kattan sonra


7
8 910 11

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir