Vanilya Özütü / Vanilla Extract

/, Tarifler / Recipes, Tatlı / Dessert/Vanilya Özütü / Vanilla Extract

Vanilya Özütü / Vanilla Extract

2014-10-30T09:58:07+00:00 03 Ağustos 2014|Blog, Tarifler / Recipes, Tatlı / Dessert|

vanilla baslik Vanilya özütü tatlı tariflerinde çok sık kullanılır ancak maalesef gerçek vanilya özütü bulmak pek mümkün değil. Marketlerde satılan endüstriyel ürünler ise neredeyse tamamen sentetik. Hal böyleyken sık sık tatlı yapan birisi olarak hem çok basit hem doğal hem de ekonomik olan vanilya özütünü yapmamak olmaz dedik…

Malzemeler:

• 6 adet vanilya çubuğu (7-8 olmasında bir sakınca yok ama esans biraz daha kuvvetli olacağı için dikkatli kullanmanız gerekir)

• 250 ml votka

Tarif:

1) Ağzı sıkıca kapanan (tercihen kilner ve ya benzeri) bir şişe bulun.

2) Vanilya çubuklarını ortadan ikiye kesip şişeye koyun ve üstüne votkayı ekleyin (Votka vanilya çubuklarını kaplamalı, çubuklar uzun kaldıysa ortadan ikiye bölebilirsiniz)

3) 2 ay boyunca ışık görmeyen ve serin bir yerde, haftada bir çalkayarak, bekletin.

Bu kadar! Vanilya özütünü 1 yıl boyunca kullanabilirsiniz, 1 yılı geçtikten sonra da muhtemelen dayanacaktır ama boşuna risk almaya gerek yok.

Not: Konuyla ilgili özel bir bilginiz yoksa vanilyanın cinsini & kalitelisini anlamak zor. Açıkçası ben vanilya çubuklarını alırken kuru olmamalarına ve orta kısımlarının biraz şişkin olmasına dikkat ediyorum.

vanilla vanilya ozutu vanilla 2

vanilla 1

2. ayın sonunda berrak ve koyu renkli bir özüt olmalı / At the end of 2. month you should obtain a dark brown but transparent extract

Vanilla extract is frequently used in dessert recipes but unfortunately is really hard to find natural vanilla extract in Turkey, what you can find in markets are made of synthetic ingredients. Making your own vanilla extract at home is so easy and so economical (and most importantly free of synthetic ingredients!!) It would be silly not to make our own.

Ingredients:

• 6 vanilla beans (you can use up to 8 but then you’ll have to be careful when you use it since the essence will be super powerful!)

• 250 ml vodka of fine quality

Recipe:

1)  Chose a bottle that you can close tightly (a kilner or similar)

2) Split the vanilla beans lengthwise in half and place in the bottle and add the vodka. (The vodka should cover all the beans; if beans are too long you can cut them in half)

3)  Store your mixture in a cool, dark spot for at least 2 month before using and don’t forget to shake the bottle once in a week.

That’s it!

You can use the extract for a year. It’ll probably retain its freshness over 1 year but no need to take risk. Right?

P.S.: If you don’t have a specific curiosity to vanilla beans it’s hard to understand the quality. I, personally, try to choose by its dryness level. It should not be too dry, and the middle part should be puffy.

Yorum yaz